W poniedziałek, 2 czerwca, państwa członkowskie Unii Europejskiej poparły przyjęcie środków wynikających z Instrumentu Zamówień Międzynarodowych, które skutkują ograniczeniem dostępu do zamówień publicznych w UE dla wyrobów medycznych i podmiotów pochodzących z Chin.
🩺Przyjęcie środków jest efektem opublikowania na początku roku przez Komisję Europejską sprawozdania, w którym przedstawiono wyniki dochodzenia w sprawie praktyk stosowanych przez Chiny w zakresie zamówień publicznych na wyroby medyczne, a także konsultacji publicznych sprawie proponowanych środków w ramach Instrumentu Zamówień Międzynarodowych.
W raporcie, Komisja Europejska wskazała, że środki i praktyki przyjęte na terytorium Chin wpływają na wszystkie kategorie wyrobów medycznych w sposób powodujący poważne i powtarzające się ograniczenia dostępu unijnych wykonawców oraz wyrobów medycznych wyprodukowanych w Unii do rynku zamówień publicznych na wyroby medyczne w Chinach.
Link do pełnego raportu: https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=COM(2025)5&lang=en
❓Nie jest jeszcze znany zakres przyjętych środków – aktualnie oczekujemy na publikację odpowiedniego aktu prawnego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Z doniesień wynika, że przyjęte środki:
- mają przybrać formę wykluczenia z przetargów wszystkich wykonawców pochodzących z Chin (brak ofert bezpośrednich);
- mają mieć zastosowanie do wszystkich zamówień publicznych w unii na wyroby medyczne objęte kodami CPV od 33100000-1 do 33199000-1 i o szacunkowej wartości równiej lub przekraczającej 5 000 000 EUR;
- będą mieć zastosowanie do wszystkich unijnych instytucji zamawiających;
- przewidują zastosowanie kontroli oferenta – instytucje zamawiające będą musiały zapewnić, aby:
- nie zlecać podwykonawstwa więcej niż 50% całkowitej wartości zamówienia wykonawcom z Chin
- nie spełniać więcej niż 50% całkowitej wartości zamówienia za pomocą wyrobów medycznych pochodzących z Chin;
- wprowadzają na podmioty zamawiające obowiązek wdrożenia odpowiednich środków, m.in. konieczności określenia pochodzenia wykonawców i wyrobów medycznych;
- będą mieć zastosowanie wyłącznie do nowych przetargów.
🗓️Zgodnie z zebranymi informacjami, środki Instrumentu Zamówień Międzynarodowych mają wejść w życie 10 dni od momentu ich publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.