19 września w Krakowie odbyła się II edycja organizowanego przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego (PIPC) Okrągłego Stołu, którego celem była dyskusja na temat realizacji unijnej Strategii w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważoności (CSS). Poza Izbą POLMED, do udziału zaproszeni zostali również przedstawiciele m.in. branży środków ochrony roślin, kosmetyków oraz detergentów. Ze strony administracji publicznej, w spotkaniu wzięli udział pracownicy Biura ds. substancji chemicznych w Łodzi (organu właściwego ds. wdrażania kluczowych w tym kontekście rozporządzeń: REACH i CLP).
Przedstawiciel Izby POLMED – Kamil Szydłowski, poza przedstawieniem ogólnych informacji na temat branży i polskiego rynku wyrobów medycznych, miał również możliwość zreferować stanowisko europejskiej oraz krajowej branży MedTech w omawianym zakresie.
Kluczowe postulaty branży dotyczą m.in.:
– uznania specyfiki branży i trudności z wdrażaniem niektórych regulacji w ramach tzw. Europejskiego Zielonego Ładu (m.in. w zakresie wymogów dot. wykorzystywanych do produkcji i wyrobów i ich opakowań materiałów).
– rozszerzenia przyszłych derogacji dla branży również na jej dostawców i poddostawców w rozległych łańcuchach wartości (np. w ramach przyszłej restrykcji substancji per i polifluoroalkilowych – PFAS).
– przyjęcia odpowiednich okresów przejściowych celem zachowania niezakłóconego dostępu pacjentów do wyrobów medycznych w Europie
– zachowania spójności z wymaganiami sektorowymi (MDR) w zakresie chemikaliów;
Stanowisko branży spotkało się ze zrozumieniem ze strony innych uczestników, którzy w dalszej dyskusji poparli jej kluczowe założenia.