Już po raz 14. odbyło się posiedzenie Grupy Konsultacyjnej ds. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W dyskusji Ekspertów uczestniczył Arkadiusz Grądkowski, prezes Izby POLMED.
Celem ogólnym wydarzenia była dyskusja nt. obszarów innowacyjnych, które są lub mogą stać się inteligentnymi specjalizacjami Polski, rozumianymi jako przewagi konkurencyjne oraz rozwiązania adresujące potrzeby i wyzwania społeczne, środowiskowe i technologiczne.
Prezes Izby POLMED wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. „Innowacje dla ochrony zdrowia – między bezpieczeństwem lekowym kraju a szansą na globalny sukces”
W obliczu starzejącego się społeczeństwa oraz rosnącej liczby chorób cywilizacyjnych i onkologicznych niezbędne jest zwiększenie inwestycji w nowe rozwiązania w sektorze zdrowia.
Odpowiedzią na aktualne potrzeby zdrowotne społeczeństwa powinny być innowacyjne rozwiązania, w tym wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz biotechnologii w opracowywaniu nowych leków, które pozwolą na wydłużenie życia oraz poprawę jego jakości. Kluczowe jest również zapewnienie niezbędnego zaplecza leków i wyrobów medycznych. Podczas panelu Eksperci rozmawiali o potrzebach zdrowotnych polskiego społeczeństwa, trendach światowych w zakresie nowych terapii i zaopatrzenia w wyroby medyczne.
Technologie i wyroby medyczne mają strategiczne znaczenie dla systemu ochrony zdrowia – zapewniają pacjentom godność, zwiększają ich poczucie komfortu przywracają sprawność, a także służą jako podstawowe narzędzie pracy dla personelu medycznego, często optymalizując pracę placówek medycznych odciążając pracowników w zakresie opieki nad pacjentem niesamodzielnym.
– Innowacyjne wyroby medyczne są nadzieją dla usprawnienia procesów w szpitalach i domach opieki dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Takie produkty, jak automatyczne podnośniki pacjentów, czy chociażby czujniki napełnienia wyrobów chłonnych oraz wszelkie sprzęty służące do monitorowania stanu zdrowia pacjentów są zbawienne dla przeciążonego fizycznie personelu medycznego. – skomentował A. Grądkowski